Panduit PLT4H-TL76 15" 120lb Tefzel Cable Ties / Zip Ties 250/bag
In Stock
Color
Secure and encrypted Payment methods
Panduit PLT4H-TL76 15" 120lb Tefzel Cable Ties 250/bag Part Number: PLT4H-TL76 Bag Quantity: 250 Specifications: Length: 14.6" (371 mm) Width: 0.30" (7.6 mm) Tensile Strength: 120 lbs Max. Bundle Diam: 4.00" (102 mm) Panduit Tefzel Pan-Ty® Cable Ties – Fluoropolymer Features: • Ideal for applications requiring resistance to environmental stresses such as chemical attack, gamma radiation, ultraviolet radiation and extreme high and low temperatures • Ideal for use in nuclear power facilities and chemical processing plants and meets the requirements of IEEE 383 • Low smoke density and excellent flammability rating of UL 94V-0 • One-piece construction for consistent performance and reliability • Lowest threading force of any one-piece cable tie in the industry • Curved tip is easy to pick up from flat surfaces and allows faster initial threading to speed installation • For indoor or outdoor use