18" 300lb Releasable Black Polyester Coated 316 Stainless Steel Cable Ties / Zip Ties 100/bag Part #SSPC18R-HD-C
Color
Secure and encrypted Payment methods
Part Number: SSPC18R-HD-C Bag Quantity: 100 Specifications : Length : 18" (457.2 mm) Tensile Strength : 300 lbs Color : Black Description : Releasable coated stainless steel cable ties. The buckle design provides fast and easy application, and reuse. Made from 316 grade stainless steel coated with pure polyester or PPA. PPA is a non-toxic, halogen free and low smoke material. Excellent resistance to salt, sand, acids, temperature variations and chemicals. Remains flexible at up to -70°. 457mm x 6.35mm releasable stainless steel cable ties, packed in 100s.